kovalchuk 2018

Символічно у переддень учительського свята відзначає свій ювілей відомий педагог-методист Галина Василівна Ковальчук.

Це фахівець, завдяки якому в нашому університеті була відкрита спеціальність «біологія», був заснований природничий факультет (нині факультет природничої і фізико-математичної освіти). Завдяки її праці кафедра, створена її руками, отримала назву кафедри теорії і методики викладання природничих дисциплін.

Наукова, творча діяльність Галини Василівни почалася зі вступу до Ужгородського університету. Там вона обрала вузьку спеціалізацію – зоологію хребетних, що й визначило її подальшу долю як зоолога. Після закінчення університету з 1961 року працювала вчителем біології у школах Вінниччини, пізніше науковим співробітником зоологічного музею Ужгородського університету, досліджувала фауну Карпат, складала екзамени кандидатського мінімуму. Потім доля завела Галину Василівну до Глухівського педагогічного інституту, де вона пройшла шлях від асистента до професора кафедри природничих дисциплін. З 1985 до 2005 року вона очолювала цю кафедру.

Важливим кроком  у дослідницькій діяльності Галини Василівни був захист наукової роботи «Формування уявлень і понять про живу природу в учнів початкових класів». Робота Г.В. Ковальчук отримала високу оцінку провідних вчених Москви, де відбувалася ця подія, і у 1974 році вона стає кандидатом педагогічних наук.

У цей час спільно з колегами Л.К. Нарочною і К.Д. Гончаровою вона готує унікальний посібник з методики викладання природознавства, який вийшов у 1981 році і витримав кілька видань. У 1984 році у співавторстві з Л.К. Нарочною виходить «Книжка для читання із природознавства. 2 клас», що знайшла підтримку серед вчителів початкових класів. Під керівництвом Галини Василівни розробляється навчальна програма з основ природознавства для початкових класів, у журналі «Початкова школа» вона веде рубрику «Сторінками Червоної книги України», на замовлення Міносвіти пише посібник для педвузів «Зоологія з основами екології», що вийшов друком у видавництві «Вища школа» в 1990 році. Під її керівництвом молоді викладачі і студенти проводили наукові дослідження, її робота над проблемами навчання і виховання знайшла свій відгук у школах України. І Галині Василівні присвоюють вчене звання професора, а у 1994 році вона отримує почесне звання «Заслужений працівник освіти України».

Незважаючи на те, що Галина Василівна сьогодні живе далеко, кафедра пам’ятає про неї як про вмілого керівника, талановитого педагога, справедливу, чуйну до проблем інших людину. До сьогодні активно працює музей природи, започаткований її стараннями, а колишні її вихованці досягають нових наукових звершень.

Колектив кафедри теорії і методики викладання природничих дисциплін щиро вітає Галину Василівну з ювілеєм і бажає міцного здоров’я, щастя, миру, благополуччя, тепла та підтримки близьких та друзів.