9 dovg chit

Кожна історія має свій початок, не є винятком і Глухівський національний педагогічний університет імені Олександра Довженка. Життєпис нашого навчального закладу розпочався 145 років тому. Саме тоді, у таку саму, як і тепер, золотостиглу осінь, 25 жовтня 1874 року був заснований Глухівський учительський інститут, що згодом зазнав іще кілька перейменувань. 108 років тому поріг інституту перетнув худорлявий сором'язливий юнак із Сосниці, ім'я якого через певний час згадуватиметься виключно з означенням «геній світового кінематографа» та буде вкарбоване в офіційну назву вишу, що дав йому дорогу в життя.

З метою вшанування геніального письменника і кіномитця, випускника Глухівського вчительського інституту Олександра Петровича Довженка в нашому університеті традиційно проводять Довженківські читання. Цьогорічні, вже ІХ Довженківські читання особливі тим, що вони позначені   125-ю річницею від дня народження митця та 145-ю річницею з дня заснування Глухівського НПУ ім. О. Довженка.

Всеукраїнська науково-теоретична конференція ІХ Довженківські читання «Олександр Довженко і українська культура: історія, традиції, сучасність» проходила в стінах нашого вишу 17–18 жовтня 2019 року. Співорганізаторами заходу стали Інститут педагогіки Національної академії педагогічних наук України, Криворізький державний педагогічний університет, Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка, Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини, Сосницький літературно-меморіальний музей О. П. Довженка, Сосницька гімназія імені О. П. Довженка.

Організаційну роботу щодо проведення конференції здійснено кафедрою української мови, літератури та методики навчання факультету філології та історії. Цьогоріч на Довженківські читання з’їхалися вчені, дослідники творчої спадщини митця з різних міст України: Сум, Києва, Ніжина, Харкова, Луцька тощо.

17 жовтня в залі засідань університету відбулося урочисте відкриття конференції, де з вітальним словом виступили перший проректор Глухівського НПУ ім. О. Довженка канд. пед. наук, доц. Кузнецова Г. П. та заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради Васильєва М. І.  Перший проректор під час свого виступу презентувала чудове видання «Щоденникові записи», підготовлене авторським колективом викладачів кафедри української мови, літератури та методики навчання спеціально  до ювілейної річниці: це діловий щоденник для записів, в якому відповідно до календарних дат подано уривки зі «Щоденника» О. Довженка, а також інформацію про життя і творчість митця, дати інших знаменних подій.

На пленарному засіданні конференції присутні (а це і викладачі, й учителі шкіл міста, й студенти) мали можливість почути цікаві, актуальні, змістовні доповіді. Неабиякий резонанс викликала доповідь Тримбача С. В. – кінознавця, члена-кореспондент Національної академії мистецтв України, старший науковий співробітник Інституту мистецтвознавства, фольклористики і етнології Національної академії наук України, одного з найавторитетніших вітчизняних дослідників мистецької спадщини О. Довженка. Він показав геніального письменника та кінорежисера як «генія краси і мученика часу», людину своєї епохи, творчу особистість зі складним внутрішнім світом і драматичною долею.

Ґрунтовними і змістово насиченими були доповіді доктора філол. наук, професора Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди Голобородька К. Ю. про художнє мовомислення Олександра Довженка; доктора філол. наук, професора кафедри української мови і літератури Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка Горболіс Л. М. про фільм «Земля» Олександра Довженка, його  сценарій та музичний супровід в сучасній рецепції; доктора філол. наук, професора кафедри теорії літератури та зарубіжної літератури факультету філології та журналістики Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки (м. Луцьк) Колошук Н. Г. про ліричну експресію  нефікційного тексту (на матеріалі «Щоденника» О. Довженка); доктора філол. наук, професора, завідувача кафедри української мови, літератури та методики навчання факультету філології та історії Глухівського НПУ ім. О. Довженка Новикова А. О. про харківський період життя Олександра Довженка та ін. 18 жовтня учасники конференції відвідали Сосницький літературно-меморіальний музей О. П. Довженка: меморіальну садибу та будівлю літературної частини експозиції. Директор музею Л. М. Наконечна провела гостей обійстям Довженків, ознайомила їх з літературною експозицією, де кожен період життя Олександра Довженка показаний на тлі епохи. Увагу відвідувачів привернув «робочий кабінет», де експонуються особисті речі митця. І звичайно ж, під час подорожі до Сосниці гості конференції побачили улюблену ріку Довженкового дитинства – зачаровану Десну, яку він з такою любов’ю оспівав у однойменній кіноповісті та вважав найкращим місцем на землі.  Довженківські читання 2019 року були плідними в плані представлених наукових доробків, дали можливість поспілкуватися довженкознавцям з різних регіонів України, побувати в довженківському саду, де й досі родить груша-спасівка, посаджена дідом Семеном, вклонитись ясній пам’яті незабутнього Олександра Довженка, геніального митця і великої людини.

Холявко Ірина,

викладач кафедри української мови,