GB2.1

Завдяки  перемозі у грантовій програмі розвитку лідерського потенціалу університетів від Британської ради та Інституту вищої освіти НАПН України з темою «Університет як центр розвитку громади» команда Глухівського НПУ ім. О. Довженка з 22 по 28 жовтня 2018 року провела тиждень продуктивних зустрічей в одному з 10 кращих університетів Великобританії та одному з 200 кращих університетів світу – університеті Аберістуіт/Aberystwyth (Уельс).

До складу команди ГНПУ ім. О. Довженка увійшли доктор педагогічних наук, професор Григорій Луценко, кандидат педагогічних наук, доцент Олександр Благосмислов, кандидат технічних наук, доцент Олена Мельник, кандидат філологічних наук, старший викладач Світлана Максимчук-Макаренко, кандидат педагогічних наук, старший викладач Андрій Шерудило та студентка 3 курсу факультету філології та історії Анна Недобуга. 

Варто відзначити, що вищеназваний британський університет є центром життя однойменного міста з населенням 12000 осіб, має нагороди за якість викладання і кілька потужних дослідницьких центрів – з робототехніки та біотехнологій,  гільдія випускників в Aberystwyth University налічує більш ніж 80 тисяч. Ціна навчання – від 13400 фунтів. Кількість студентів станом на 2018 рік – 8000 осіб.

Насичена програма розвитку лідерського потенціалу університетів, яку команда університету мала опанувати за 6 днів містила усі напрямки, важливі для розбудови, розвитку Глухівського НПУ ім. О. Довженка: навчальний процес, наука, студентське самоврядування, система забезпечення якості освіти, бізнес-інновації, питання кар’єри та працевлаштування, всебічна підтримка університету випускниками. 

У перший день візиту відбулися офіційні зустрічі з проректором з міжнародних зв’язків Тімом Вудсом (Tim Woods, Pro Vice-Chanceloir (International) та директоркою міжнародного офісу Рут Оувен Люіс (Ruth Owen Lewis, Director of International Office), які познайомили учасників візиту зі структурою університету, програмами навчання. Найцікавішими аспектами освітнього процесу в Абері є:

  • навчання за принципом «research driven education» (тобто, викладачі навчають тим практикам, які використовують у своїх дослідженнях);
  • постійне узгодження програм навчання з роботодавцями із урахуванням останніх новацій певної галузі (наприклад на кафедрі комп’ютерних наук студенти залучені до розробки марсоходу, системи розпізнавання зображень на дроні та робота зі штучним інтелектом).

 Протягом наступних 5 днів відбулися робочі зустрічі з керівниками, викладачами та провідними спеціалістами різних відділів університету: Rachael Davey (Head of Department IEC), Catrine Griffits (Partnerships Manager), Sam Windows (International Officer for Europe), Pamela Heidit (Erasmus+ Officer), Fred Stanton (Study Abroad Officer), Darren Hathaway (Sports Centre Manager), Dr Bernie Tiddeman (Head of Computer Science), Dr Jenny Mathers (Senior Lecturer in International Politics), Jim Vaughan (Lecturer in International History), Tony Orme (Enterprise Manager), Dr Anne Howels (European & Business Development Manager), Ms Nia Davies (Co-ordinating Officer), Dr Jon Moorby (Reader IBERS).

Команда мала  можливість ознайомитися з лабораторією робототехніки, дослідження Марсу та програмного забезпечення, сектором міжнародної політики, науково-дослідним інститутом біологічних, екологічних та сільськогосподарських наук (IBERS), факультетом театру, кіно та телебачення, факультетом психології,  спортивним центром Аберстуіту, Арт-центром, центром студентського самоврядування (Student’s Union), національною бібліотекою Уельсу.

Протягом тижня викладачів й студентів з України, окрім лекцій і екскурсій багаточисельними корпусами і відділеннями університету, чекали практичні заняття та воркшопи з критичного мислення, педагогіки, англійської мови, політології. Завдання викладачів Аберістуіту були цікавими, неординарними, вартими впровадження в освітній процес нашого Глухівського університету і не тільки.

Колосальне враження на всіх учасників програми справили розробки марсоходу, відеодронів нового покоління і робота, що розважає дітей, граючись в іграшки. Це не просто моделі, а грантові проекти, що мають майбутнє.  Матеріально-технічна база трьох залів з розробками, де ми були рахується сотнями тисяч євро. Але наразі більшість комерційно успішних досліджень університету стосуються біотехнологій та аграрної сфери, з якими учасники програми теж мали змогу познайомитися. Institute of Biological, Environmental and Rural Science за 2016/ 2017 заробив більше 30 мільйонів англійських фунтів. З них  15 мільйонів за рахунок досліджень в сфері екології та біотехнологій. 

Окреме слово варто сказати  про  Aberystwyth Student’s Union. Команди мали нагоду зустрітися з президентом унії Bruce Wight, який розповів, що студентське самоврядування забезпечує функціонування 50 спортивних команд і більше 100 клубів за інтересами. Взагалі Student’s Union – це окрема будівля з десятками робочих місць, офісів, зі своїм залом для проведення будь-яких тематичних party, з кімнатою для відпочинку і креативного мислення, з більярдом, залом для перегляду спортивних чемпіонатів, своїм студентськими магазином, Publish-центром, Painting-room і т.д.

Величезний простір університету (ще один окремий корпус) віддано також під Art-centre. У цьому корпусі розміщені: магазини виробів місцевих майстрів, студентів, сучасний театр, концертний зал, книжковий магазин, студентське кафе, платні гуртки для дітей Аберу, де працюють студенти університету. Саме тут університет заробляє гроші разом зі студентами, продаючи їх роботи з дерева, з тканини, гудзиків, скла і т.д. Тут є прес-центр університету, де друкують не тільки освітянські новини, а й місцеві, регіональні й ці газети купує населення в університету! Це один з  фідбеків освітнього процесу, який є дієвим, дійсно працює і який варто запроваджувати в усіх освітніх закладах України.

«Sports Centre» Аберу – це потужний сучасний окремий двоповерховий комплекс з усіма сучасними тренажерами, залами для футболу, регбі, фітнесу і т.д. Відмітимо, що басейн і тренажери для студентів безкоштовні, а для викладачів діє система «зеленої карти» (накопичувальна система знижок). Також на території університету є свій стадіон, добре оснащений і освітлюваний.

Родзинкою перебування в Аберстуіті стала зустріч з професором університету, відомим в Уельсі математиком, українцем за походженням, уродженцем міста Хмельницький Геннадієм Мішурісом, який протягом не однієї години розповідав про особливості умов праці та викладання в університетах Британії.

У результаті стажування кожний член команди отримав не лише сертифікат про проходження стажування за кордоном у обсязі 30 годин, але і досвід організації роботи зі студентами, оформлення аудиторій, вдосконалив власний рівень англійської мови.

Наостанок хочеться зауважити, що зміни в нашому університеті і країні можливі. Для цього варто посилити увагу до міжнародних візитів, не соромитися переймати досвід кращих, запроваджувати певні технології, методи, докладати зусиль для вдосконалення освітніх процесів, користуватися порадами успішних людей і організацій, підтримувати тісні зв’язки із зовнішніми партнерами.

Канд.філ.наук., старший викладач

кафедри іноземних мов та методики викладання

Світлана Максимчук-Макаренко

Автор : joomla блоги