seminar obl2018

27 листопада 2018 року на базі Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка спільними зусиллями викладачів кафедри технологічної і професійної освіти та вчителів області було проведено обласний науково-методичний семінар «Технологічна освіта в контексті концептуальних засад Нової української школи».

Пленарне засідання урочисто відкрив ректор університету, доктор історичних наук, професор Олександр Іванович Курок.

Завідувач кафедри технологічної і професійної освіти, доктор педагогічних наук, професор Віра Панасівна Курок окреслила основні напрями роботи семінару і розповіла про особливості підготовки вчителів трудового навчання та технологій у контексті Концепції «Нова українська школа».

Методист з трудового навчання КЗ «Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Ірина Василівна Коренева висвітлила проблеми організації роботи з обдарованими учнями у закладах загальної середньої освіти та запропонувала шляхи їх розв’язання.

Воїтелєва Галина Олександрівна, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри технологічної і професійної освіти ГНПУ ім. О. Довженка розповіла про специфіку викладання технологій у старшій школі за оновленою програмою.

Про особливості реалізації оновлених навчальних програм з трудового навчання та технологій доповіла учитель Кролевецької спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 3 Кролевецької районної ради, заслужений учитель України Ольга Юріївна Медвідь.

Після невеликої перерви відбулося обговорення актуальних проблем трудового навчання школярів в умовах реалізації Концепції «Нова українська школа» та підготовки майбутніх вчителів технологій; серед яких методичні аспекти роботи вчителя з обдарованими дітьми на уроках трудового навчання, розвиток компетентностей учнів під час їх проведення, особливості викладання предмета в змішаних класах.

Далі на учасників семінару чекали цікаві майстер-класи. Світлана Вікторівна Білевич поділилася досвідом застосування геометричного конструктора для навчання учнів та студентів основ композиції. Кожен з учасників отримав у подарунок дидактичний комплект (набір) для вивчення композиційних засобів та спробував з ним працювати.

Справжній вчитель технологій постійно прагне опанувати щось нове, цікаве і знавчити цьому учнів. Техніка парчмент-крафт або пергамано – мистецтво виготовлення неймовірно красивих і тендітних прикрас із пергаментного паперу. Вчитель трудового навчання Комунальної установи «Сумська загальноосвітня школа І–ІІІ ступенів № 12 ім. Б. Берестовського» О. І. Євтифієва залюбки поділилася своїми вміннями й досвідом з учасниками семінару.

Заслужений майстер народної творчості України, член спілки Національної спілки майстрів народного мистецтва України, старший викладач кафедри технологічної і професійної освіти ГНПУ ім. О.Довженка Ігор Володимирович Білевич навчав усіх охочих прийомів плетіння з кореня сосни. Це давнє, майже забуте традиційне ремесло можна з успіхом викладати в школі, адже воно не потребує дороговартісного обладнання, а сировину можна знайти у сосновому лісі.

Магістранти факультету технологічної і професійної освіти, учасники Всеукраїнської олімпіади з технологічної освіти Наталя Вітюк та Євгеній Омелечко презентували проекти оригінальних виробів.

Незвичайне ремесло, якого навчала директор Глухівського Духовно-просвітницького центру, магістрантка факультету технологічної і професійної освіти Світлана Володимирівна Решетнікова викликало справжнє захоплення в учасників майстер-класу. Навіть ті, хто не міг похвалитися своїми досягненнями в живописі, змогли створити неймовірно красиві картини з кольорової вовни.

Майстер-класи з прикрашання кондитерських виробів, проведені кандидатом педагогічних наук, старшим викладачем кафедри технологічної та професійної освіти ГНПУ ім. О. Довженка, Надією Анатоліївною Борисенко та викладачем спецдисциплін ІІ категорії з професій «Кухар», «Кондитер» ДНЗ «Глухівське вище професійне училище», магістранткою факультету технологічної і професійної освіти Оленою Михайлівною Литовською, нікого не залишили байдужими. Ніжні тендітні троянди з цукрової мастики виглядали наче живі, а прикраси з крему на бісквітних кексах вражали своєю різноманітністю та майстерністю виконання.

Сергій Іванович Марущенко, вчитель трудового навчання Комунальної установи «Сумська загальноосвітня школа І–ІІІ ступенів № 15 ім. Д. Турбіна», презентував цікаві ідеї та об’єкти праці для учнів 6 класу, а також технологію виготовлення головоломки із цвяхів. Пошук матеріалів для навчання учнів прийомів роботи з металом – актуальна проблема на сьогодні, тому вчителі технічних видів праці охоче долучилися до роботи.

На сьогодні, у зв’язку із запровадженням принципів STEM-освіти, організація технічної творчості учнів набуває особливого значення. Тож кандидати педагогічних наук, старші викладачі кафедри технологічної і професійної освіти ГНПУ ім. О. Довженка Олександр Миколайович Дещенко та Станіслав Сергійович Марченко представили учасникам семінару модель ракети класу S6A, запуск якої відбувався на подвір’ї університету. Можна бути впевненим, що такий об’єкт технічної творчості не залишить байдужими ні учнів, ні їхніх вчителів.

Час від’їзду гостей невпинно наближався, а залишати стіни університету, в якому навчалася переважна кількість вчителів, що завітали на семінар, не хотілося. Сподіваємося, що очікування кожного учасника справдилося, і кожен отримав корисну інформацію, а також задоволення від спілкування з однодумцями, які невтомно працюють, щоб зробити українську систему освіти сучасною та ефективною.

В. Курок, С. Білевич